Dobrovolnictví na jaderné vinici?! Proč ne?!

30.06.2021

V pátek 18. června odstartovala další etapa dobrovolnických dnů ČEZ právě nedaleko jaderné elektrárny na vloni vysázené vinici. Dukovanští pracovníci s vervou v horku okopávali 2040 hlav vinné révy (číslo symbolizuje aktuální nainstalovaný výkon čtyř bloků EDU, tedy 4x510 MW). Mezi tvrdě pracujícími jsme zaznamenali také několik žen - WINek. Jednu z nich, Karolinu Osičkovou, která v elektrárně zastává funkci specialistky jaderné bezpečnosti, jsme poprosili o krátký rozhovor: 

Ahoj Kájo, proč jsi vyrazila pracovat na jadernou vinici?

Už dlouho jsem se chtěla zapojit do některého z dobrovolnických dnů, ale neměla jsem zatím žádnou zkušenost. Takže jsem využila příležitosti dobrovolničit rovnou na elektrárně a zkusit si co a jak. Navíc můj tatínek je vinař, takže vinohrad je pro mě starý známý a jadernou vinici chodím okukovat 😊.

V čem je práce ve vinohradu specifická? A jak se u elektrárny vlastně vůbec objevila vinice?

Moje zkušenost je, že na víně jde hodně poznat, zda o vinohrad bylo pečováno s láskou a pečlivostí, nebo jen "aby se to udělalo". Zde to opravdu není prázdná fráze nebo marketingové heslo, aby bylo pěkné víno, musí být pěkný a opečovávaný vinohrad. A jak se zde vzala vinice? Naše elektrárna, resp. její vedení chce využívat všechny plochy v elektrárně i v jejím okolí také např. pro prezentaci zdravého a čistého životního prostředí. Myslím si, že je to skvělý nápad, jak být také blíž lidem. Jak ukázat, že elektrárna je dobrý soused. Nejenom, že pomáhá svému okolí finančně a že poskytuje komfort v podobě elektřiny s minimálním dopadem na životní prostředí, ale ještě aktivně o to prostředí pečuje. Naše jaderná vinice je krásná kuriozita, která nádherně zapadá do místního koloritu. Navíc ta symbolika - 2040 hlav révy vinné jako 2040 MW instalovaného výkonu našich čtyř bloků. Ryzlink rýnský, který je zde vysazený, je nazýván vínem králů a sauvignon je elegantní francouzská odrůda. Jaderná elektrárna je podle mě královnou mezi elektrárnami po všech stránkách, takže to k sobě taky ladí. Já miluju víno a moje srdce bije pro jádro, takže bych se mohla rozplývat hodiny 😊

Proč myslíš, že je to dobré pomáhat, dělat dobrovolně určité aktivity?

Pro mě osobně má dobrovolná práce mnoho dobrých a rozličných důvodů, to bychom si mohly povídat dlouho. Vypíchnu dva body, které jsou podle mě aktuální a jsou mimo to, že něčí dobrovolná práce někomu pomůže. Zaprvé, je nesmírně užitečné a potřebné dostat se mimo svoji bublinu a vidět a zažít, jak stejné věci vnímají jiní lidé. A zadruhé, je důležité se zajímat o to, v jakém prostředí žijeme, a také o toto prostředí pečovat. Takže díky dobrovolnictví nejenom pomáháme, ale máme přímý vliv na to, v jaké žijeme společnosti a jak to u nás vypadá.

Do práce se zapojily i WINky?

Ano, ano, dokonce bych řekla, že tak půlka účastníků byly WINky 😊 Mám z toho radost. Je vidět, že jsme aktivní součástí jaderné komunity, na které nám velmi záleží.

Jaké máš z akce pocity?

Popravdě, docela bolavé 😃 Večer na zkoušce s kapelou mě bolel snad každý sval a musela jsem se hodně přemáhat ke stoprocentnímu výkonu. Opravdu jsme si všichni mákli a snažili jsme se o co nejpečlivější výsledek. Takže pocity mám skvělé, bylo to i super vytržení z pracovní rutiny. A už se moc těším, až využiju možnost druhého dne dobrovolnictví, úplně se vidím, jak natírám plot v domově důchodců 😃.

Co plánují WINky do budoucna?

Na podzim plánujeme naše pravidelné setkání, bude valná hromada a protože pořád chceme něco poznávat a rozšiřovat si obzory, určitě to spojíme s nějakou exkurzí. Loni jsme měly valnou hromadu v Brně a při té příležitosti jsme navštívily vilu Tugendhat. Letos nás čeká Praha a místo exkurze ještě dolaďujeme, takže nebudu prozrazovat 😊. Jinak jsme dost činné online, v rámci sociálních sítí pravidelně sdílíme zajímavosti spojené s jadernými obory. Máme za sebou sérii o záření v medicíně, kterému se věnoval i náš poslední webinář. Naše členky ze SÚRAO pro nás teď chystají miniseriál o různých druzích jaderných odpadů, jejich zpracování a skladování. A určitě plánujeme pokračovat ve webinářích pro veřejnost, takže sledujte naše stránky a sociální sítě, ať vám nic neunikne! Najdete nás na Facebooku i Instagramu jako WIN Czech 😊.

Díky Kájo za rozhovor. Měj se moc hezky.

Za WINky se ptala Jana Štefánková z útvaru komunikace JE Dukovany. 

© 2018 WIN Czech, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!