Jaderné ženy se sešly ve Veverské Bítýšce. Prohlédly si ozařovnu Bioster a také navštívily nedaleký hrad Veveří.

18.05.2022

Ve čtvrtek 16. května se do Veverské Bítýšky sjely členky sdružení WIN Czech. Čekal je zajímavý celodenní program.

Návštěva Biosteru, výroba homeostatik, služba radiační sterilizace a výzkum

Prvním zajímavým bodem bylo setkání s vedením společnosti Bioster, kde vyrábí zdravotní prostředky na bázi oxidované celulózy z bavlny, která slouží k zástavě krvácení, tzv. hemostatika. V této oblasti také probíhá kontinuální technologický výzkum a vývoj nových forem hemostatik. Společnost navíc poskytuje službu radiační sterilizace.

"Pro tuto službu používáme gama záření. Naše pracoviště je obsluhované specialisty s dlouholetou praxí a dohled nad ním provádí Státní úřad pro jadernou bezpečnost," říká Hana Tichá, ředitelka Biosteru.

Radiační sterilizací prochází zdravotní prostředky, léčivé a veterinární přípravky, ale také sušené byliny, koření či kořenící směsi. "Jedná se o efektivní a účinnou formu sterilizace, kdy je možné sterilizovat předměty přímo v konečných obalech, kterými gama záření pronikne. Ozařování tepelně nezatěžuje výrobek, ani nevyvolává sekundární radiaci," dodává Hana Tichá.

Společnost je držitelem certifikátů pro systém managementu kvality, výrobky jsou opatřeny CE značkou.

"Návštěva ozařovny Bioster pro nás byla velmi poučná. Málokdo z nás si uvědomuje, jakým způsobem jsou ošetřovány předměty každodenního užití - lékařské potřeby, bylinky nebo strava pro domácí mazlíčky. Poznaly jsme opět jeden z mnoha způsobů využití záření, který nám v životě pomáhá," zhodnotila návštěvu Linda Navrátilová, místopředsedkyně WIN Czech.

Radiační stanice společnosti Bioster je v provozu od roku 1973. Technologické zařízení dodala firma Atomic Energy of Canada (nyní Nordion International) - jeden ze světových výrobců ozařoven. Sterilizací se ošetřují jak zdravotnické prostředky (např. kloubní náhrady, infuzní sety, zubní implantáty, obvazový matriál a zdravotnický materiál určený pro operační sály), tak také některá léčiva a veterinární přípravky, ale také např. muzejní exponáty pro likvidaci dřevokazných hub a červotočů. Sterilizací se také ošetřují sušené koření či byliny. Kontrola dávky probíhá dozimetricky, výsledek je zapsán do Protokolu o obdržené sterilizační dávce (více na www.bioster.cz).

Hrad Veveří a závěr na vyhlídkové terase

Zajímavým zakončením dne byla prohlídka nedalekého státního hradu, který leží 12 km severozápadně od centra Brna na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů v České republice vznikal postupně během téměř osmisetleté historie. Původně zřejmě malý lovecký hrádek je poprvé připomínán roku 1213. "Velmi výrazně byl hrad, v podstatě do dnešního rozsahu, rozšířen po polovině 14. století za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha, mladšího bratra císaře Karla IV., který z Veveří učinil jedno ze svých hlavních sídel," sdělila sečtělá průvodkyně, která WINky hradem prováděla. Dámy měly možnost vidět reprezentační salóny, které v 1. polovině 19. století obývala rodina prince z Vasy, syna sesazeného švédského krále. Prohlídku zakončily na vyhlídkové terase s krásnými pohledy do okolních Podkomorských lesů i Brněnskou přehradu.

Jana Štefánková, rada WIN Czech

© 2018 WIN Czech, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!