NA KÁVĚ S ...... JITKOU VOJÁČKOVOU, předsedkyní Mladé jaderné generace, doktorandkou VUT v Brně a čerstvou maminkou.

23.10.2019

Ing. Jitka Vojáčková je výzkumným asistentem na FEKT VUT v Brně. Je absolventkou Energetického ústavu FSI VUT v Brně, doktorát studuje na Ústavu elektroenergetiky FEKT VUT v Brně. V současné době je na rodičovské dovolené. Absolvovala 8 měsíční stáž na americkém úřadě pro jadernou bezpečnost U. S. NRC. Účastnila se Letní školy jaderného inženýrství, díky které se stala členkou Mladé generace České nukleární společnosti, které v současné době předsedá. Zastupuje dále Mladou generaci v IYNC. Absolvovala několik kurzů k programům Scale 6.2, letní školu Nuclearknowledge management.

Jitko, jak ses dostala k jaderné energetice? Bavila tě fyzika už od mala?

Fyzika a hlavně matematika mě bavily už od mala. Chodila jsem na různé soutěže a olympiády. Ve třeťáku na gymplu jsem vyrazila s taťkou na den otevřených dveří ČVUT. Už tehdy jsem nejspíš o jádru přemýšlela, ale nebyla jsem úplně rozhodnutá. Dostala jsem možnost jít se podívat na VRABCE (VR-1) a to mě úplně uchvátilo. Přihlášku jsem si dala na jaderku i do Brna na VUT. Nakonec jsem se rozhodla pro strojárnu na VUT s tím, že se budu v magisterském studiu specializovat na energetiku. Absolvovaní Letní školy jaderného inženýrství CENEN mé rozhodnutí, zabývat se jadernou energetikou, jen posílilo a už jsem u jádra zůstala.

Jaká je tvoje práce na VUT v Brně?

Jsem, či vlastně byla jsem studentkou doktorského studia. Kromě práce na své dizertační práci (ve které se zabývám simulacemi aktivní zóny reaktoru VVER 1000), jsem pomáhala s výukou jaderných předmětů, organizovala exkurze, jaderné přednášky, vedla závěrečné práce studentů a v neposlední řadě pracovala na projektech.

Co tě na tvé práci nejvíce baví?

Práce se studenty, potkávání nových zajímavých lidí. Často se naskytla možnost se podívat i na nějaké zajímavé místo, jako třeba reaktor RBMK či závod na výrobu peletek a palivových souborů. A vlastně celkově spolupráce v "naší brněnské jaderné skupině" na elektrofakultě a to nadšení a zájem lidí kolem jaderné energetiky.

Co dalšího děláš v jaderné energetice?

Díky Letní škole jaderného inženýrství jsem se dostala do Mladé generace ČNS, které v současné době předsedám. Díky tomu jsem se stala také zástupcem české Mladé generace v mezinárodní organizaci IYNC a dostala se na zajímavé mezinárodní akce. V rámci Mladé generace jsem organizovala na VUT tradiční Mikulášské setkání či Jaderné promítání. Dále pomáhám při přípravě Letní škole jaderného inženýrství. Pravidelně jsem například asistovala i na jaderné konferenci NERS. Většina z jaderných akcí se vlastně tak nějak prolíná, často se lidi z akademické sféry podílí na akcích i mimo školu a vše se to tvoří " tak nějak dohromady".

Jaký je zájem o jaderný obor mezi studenty?

Bohužel musím konstatovat, že počet studentů se zájmem o jádro má v poslední době spíše klesající tendenci, ale každý rok se několik studentů (nadšenců) najde a to je to hlavní. Samozřejmě rozhodnutí či lépe započetí výstavby dalších jaderných zdrojů v ČR by nepochybně zájem studentů o jadernou energetiku podpořilo...

Znáš nějaký program, který by motivoval dívky/studentky zajímat se o jadernou energetiku/techniku?

V České republice je asi nejznámějším podporovatelem ČEZ, ale možností je mnohem více. Je potřeba se jen trochu zajímat a chytnout příležitost za pačesy. Vedle tuzemských jaderných letních škol dostáváme často nabídky z Ruska, USA, Francie, Ukrajiny, Číny či Korei. Já sama jsem se zúčastnila 8 měsíční stáže na úřadě pro jadernou bezpečnost NRC v USA pod záštitou IAEA. Výhodou je, že tato organizace většinou pokryje i náklady spojené s účastí. Dále existuje například World Nuclear University. Zajímavé konference pořádá IYNC (European Nuclear Society - Young Generation Network). Jsou to úžasné akce, na kterých se potkávají mladí s různým zaměřením. Týden diskutují a baví se na téma jádro a jeho podpora a rozvoj. Pro všechny je zajímavé zjistit, jak to funguje jinde, zda je možné se něco přiučit či někomu s něčím pomoc a nejlépe navázat spolupráci. A v neposlední řadě i přátelství. Ona jaderná komunita není zas tak velká a časem zjistíte, že potkáváte ty samé fajn lidi. Dále musím zmínit i možnost účasti studentů na letní škole či stážích ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů Dubna - Rusko, kde má ČR své dlouholeté zastoupení. Možností nejen pro studentky v jádře je opravdu plno.

Jaké to je "být ženou" v jaderném světě?

Super. Já osobně jsem si to vždy užívala! Protože je pravda, že obecně je v jaderném světě více chlapů...

Nyní jsi v roli maminky - jak si ji užíváš? A máš čas se stále trochu věnovat jádru?

Musím říct, že na roli maminky se asi nijak připravit nedá, je to najednou úplně jiný svět. A protože je náš syn Kubík zlatíčko, tak si to i užívám. Ve třech měsících se mnou dokonce absolvoval Mikulášské setkání mladých "jaderníků" na VUT. Samozřejmě, že když v noci k němu stávám po čtvrté, tak už mi jako zlatíčko moc nepřipadá. Ale pak se na mě to malé stvoření usměje a vše je zapomenuto. Bohužel musím přiznat, že jsem doufala, že budu mít na jádro více času. Měla jsem plány více zapracovat na Mladé generaci a disertaci, bohužel to zatím nevyšlo. Ale pevně věřím, že se to brzo změní!

Děkuji za rozhovor!

Linda Navrátilová

© 2018 WIN Czech, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!