Na virtuální kávě se studentkou ČVUT FJFI Terezou

10.06.2021

Terezo, jakou studuješ školu a obor? V kterém ročníku?

Studuji na Fakultu jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT v Praze, obor jaderné inženýrství se specializací na jaderné reaktory a jsem v prvním ročníku magisterského studia.

Když se minulý rok v březnu vyhlásil stav nouze, jak dlouho sis myslela, že budeme doma?😊

Nepamatuji si přesně, kdy byl vyhlášen nouzový stav, ale vzpomínám si na den, kdy byly uzavřeny vysoké školy a tehdy nám říkali, že to bude na 14 dní. Tak abych odpověděla na otázku, myslela jsem si, že budeme doma dva týdny a myslím, že jsem nebyla sama :D. A musím se přiznat, že mi to ze začátku přišlo moc fajn, vypadalo to jako dva týdny prázdnin, které by v tu dobu byly moc dobrý, vzhledem k tomu, že bylo krátce po zkouškovým, které jsme loni měli celkem náročné. Ovšem jak všichni víme, tak to nakonec bylo úplně jinak.

Jaká jsou pozitiva a negativa studia "na dálku"?

Pozitiva jsou asi jasná na první pohled, samozřejmě je pohodlné, když se nemusí ráno nikam chodit, může se spát déle a v podstatě, když se člověku nikam nechce, tak ani nemusí celý den vylézt z domu. Z hlediska studia je určitě také dobré, že se většina přednášek nahrává a když člověku něco vypadne, tak si to může přehrát znovu.

Ale s přibývajícím časem online studia neustále přibývají i jeho nevýhody. Není moc příjemné koukat celý den do monitoru a ještě těžší je takto udržet celou dobu pozornost, koncentrovat se na výklad skrz počítač je o mnoho náročnější než ve třídě. Samotnou kapitolu pak tvoří praktika nebo cvičení, naši vyučující se sice velice snaží nám vše zprostředkovat a mají k tomu i vybavení, kdy nám vše přehrávají a ukazují, ale konkrétně u těch praktik to nikdy nemůže být stejné jako kdybychom si to zkoušeli sami, a to už nám nikdo nenahradí.

A samozřejmě už mi chybí i lidé ze třídy, když končí hodina tak se akorát rozloučíme, celý hovor se ukončí a nastane ticho, až mi to někdy přijde úplně takové smutné. Ve škole bychom se viděli s ostatními popovídali si a bylo by to asi celé veselejší. Navíc kolikrát si ve škole třeba i popovídáme o tom, co se dělá v hodinách a člověk to líp pochopí.

Vyhovuje ti tato výuka nebo bys raději zpět do školy? Nebo něco mezi tím?

Určitě bych raději chodila normálně do školy.

Co děláš, aby sis v této době udržela dobrou náladu a pozitivní mysl?

Já měla to štěstí, že běhám, takže na rozdíl od jiných sportů, jejichž tréninky jsou po všech různých omezeních nemožné, můžu trénovat dál, protože běhat se dá téměř všude :D. A myslím si, že právě to sportování a pohyb člověka udrží v psychické pohodě, ať už je to tedy běhání nebo třeba procházky se psem. Ale samozřejmě ani tento recept na udržení dobré nálady není věčný, ne vždy funguje a asi každý potřebuje i nějaký ten sociální kontakt a setkávání se s přáteli... z tohohle pohledu můžeme asi jenom doufat, že se situace brzy zlepší a že se co možná nejrychleji zase vše vrátí do normálu..


© 2018 WIN Czech, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!