Před 22 lety energetici poprvé spustili v Temelíně jaderný reaktor

11.10.2022

Přesně 22 let uplynulo 11. října od startu reaktoru prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. Štěpná reakce v něm proběhla 11. října 2000 v 6:19 hodin.

Za 22 let provozu vyrobila jihočeská elektrárna 282,9 miliónů MWh bezemisní elektrické energie. Toto množství odpovídá téměř pětileté spotřebě celé České republiky. Spuštění Temelína navíc umožnilo odstavit nejstarší uhelné elektrárny v severních Čechách.

Přes počáteční problémy s turbínou v nejaderné části elektrárny se nám postupem času podařilo provoz největší české jaderné elektrárny vylepšit. Prostřednictvím modernizací a využitím projektových rezerv jsme dokonce zvýšili výkon elektrárny o zhruba deset procent, tedy o více než 200 MWe.

Celkově ČEZ do modernizace elektrárny od začátku provozu investoval 25 miliard korun, jen letos pak 3,5 miliardy. Přitom se soustředí především na dlouhodobě bezpečný a spolehlivý provoz, kdy jihočeskou elektrárnu chce provozovat minimálně ještě dalších 40 let.

Nyní je Temelín klíčovým českým zdrojem, který svojí bezemisní elektřinou kryje pětinu české spotřeby. V areálu elektrárny jsme navíc vyčlenili prostor pro malý modulární reaktor. Ve spolupráci s Jihočeským krajem bychom ho zde chtěli zprovoznit v první polovině 30. let.

Nejvíc elektřiny Temelín vyrobil v roce 2017, konkrétně 16,48 TWh.

Autor textu: Marek Sviták, tiskový mluvčí ČEZ - JE Temelín 

© 2018 WIN Czech, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!