Léto u vody vyměnili za jaderný reaktor

11.07.2023

32 vybraných studentek a studentů českých vysokých se od včerejšího dne účastní unikátní Letní univerzity v Jaderné elektrárně Dukovany. Na programu mají odborné přednášky i pobyt v nejpřísněji střežených prostorách jaderné elektrárny.

Ze 111 přihlášených uchazečů o prestižní dvoutýdenní odborný pobyt v jaderné elektrárně jich odborníci vybrali 32. Jde o nejvyšší možný počet lidí, který může provozovatel pustit například na reaktorový sál a do dalších přísně střežených prostor. Studentkám a studentům z například brněnského Vysokého učení technického, ostravské Vysoké školy báňské či Masarykovy nebo Mendlovy univerzity se v průběhu dvou týdnů bude věnovat přes 70 odborníků ze společnosti ČEZ.

Součástí přijímacího řízení na Letní univerzitu jsou i psychologické testy, podobné těm, které musí podstupovat zaměstnanci jaderných elektráren. Právě absolventi tvoří statisticky třetinu až polovinu budoucích zaměstnanců, z nichž mnozí se stanou i operátory blokových dozoren ("velínů") obou českých jaderných elektráren. Šest ze současných účastníků tvoří ženy, možná budoucí WiNky :)?

Účastníky Letní univerzity kromě základních školení čeká v Dukovanech nejen reaktorový sál, ale i strojovna či odborná pracoviště. Budou mít šanci se podívat také do útrob chladicích věží. Součástí akce je i zajímavý doprovodný program jako třeba projížďka lodí po Dalešické přehradě nebo návštěva památek UNESCO v Třebíči.

© 2018 WIN Czech, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!