Vysvědčení jaderným maturantům předávaly WiNky

14.06.2023

V Dukovanech úspěšně složilo jadernou maturitu rekordních 101 studentů. "Jaderná vysvědčení" předávaly členky rady WiN Linda Navrátilová z útvaru strategický nábor ČEZ a Jana Štefánková za jadernou komunikaci.

7. června byl totiž úspěšně dovršen třetí turnus 14. ročníku oblíbené odborné stáže pro studenty středních škol s názvem Jaderná maturita. Všichni mladí zájemci o jádro prošli znalostním testem. Tzv. Králem jaderné maturity posledního turnusu se stal Vojta Reichl ze znojemského gymnázia.

Letošní jaderné maturity probíhaly ve třech termínech a účastnilo se jich rekordních 101 studentů, z toho 95 žáků gymnázií a průmyslových škol a 6 pedagogů. Přijeli nejen z nejbližšího okolí jaderné elektrárny, ale například i z Kutné Hory, Brna Mohelnice nebo Ostravy. "Jaderná energetika a výstavba nových jaderných bloků v ČR jsou témata, která stále více přitahují pozornost mladých techniků. Důkazem toho je velký zájem o stáž Jaderná maturita, kterou pro žáky středních škol organizuje Skupina ČEZ," řekl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Účastníky čekaly zajímavé přednášky a besedy s odborníky, a hlavně oblíbené exkurze na strojovnu, simulátor blokové dozorny nebo do skladu použitého jaderného paliva. "Nejvíc mě zaujala prohlídka strojovny. Na papíře vypadají všechna schémata jednoduše a prostě. Ale pohled na turbíny, čerpadla a armatury byl skutečně nezapomenutelný," sdělil své dojmy student jihlavského gymnázia Marek Man. Marek se již minulý rok zúčastnil soutěže "Co víš o energetice" a odnesl si první místo z jedné ze soutěžních kategorií.

Na závěr stáže čekal na všechny účastníky znalostní test. Nejlíp se s ním "poprali" a vyhráli titul "Král Jaderné maturity" Vojtěch Reichl z Gymnázia Dr. Karla Polesného ve Znojmě, druhé místo obsadil Václav Böhm z Gymnázia M. Lercha v Brně a třetí místo připadlo právě Marku Manovi z Jihlavy.

"Jaderná maturita je příležitost poznat fungování jaderné elektrárny, ale také navázat budoucí spolupráci a získat například stipendium Skupiny ČEZ, o které účastníci Jaderné maturity rozhodně projevili zájem," dodává Linda Navrátilová ze strategického náboru.

Jaderná maturita se letos konala už po čtrnácté. Stáže Skupina ČEZ připravuje především pro žáky a pedagogy partnerských středních škol, kterých je v ČR více jak 70.

Další, tentokrát dvoutýdenní stáž Letní univerzita pro vysokoškoláky, v rámci které se podívají studenti i k reaktorům a do dalších nejcitlivějších částí jaderných elektráren, odstartuje v Dukovanech už v průběhu července. Celou nabídku stáží a exkurzí najdou zájemci na internetových stránkách www.kdejinde.cz 

© 2018 WIN Czech, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!