Ženy do jádra patří

26.10.2021

Možná jste zaznamenali, že v letošním roce je o ženách v jaderné energetice více slyšet. Naše profesní sdružení WIN (Ženy v jádře) pořádá více odborných exkurzí a webinářů, třetinu účastníků Letní univerzity v obou českých jaderných elektrárnách tvoří studentky, v aktivitách neustává ani sdružení JAderní Rodiče pro Dukovany v čele s předsedkyní a WINkou Katkou Kunešovou.

Také počet žen zaměstnaných v JE Dukovany i Temelín už několik let po sobě roste a ženy zastávají stále více technických pozic. Zeptali jsme se nových pracovnic v útvaru koordinace JE Dukovany na pár otázek k jejich zaměstnání.

Zuzana Fraňová pochází z Bánské Bystrice na Slovensku, ale už šest let žije v Brně, kde také na VUT vystudovala automobilové a dopravní inženýrství.

Na jakou pracovní pozici se právě připravujete?

Začiatkom septembra som nastúpila na pozíciu operátora sekundárneho okruhu v zácviku. K ponuke som sa dostala cez inzerát na stránkach ČEZu, keď som po skončení školy hľadala ďalšie možnosti uplatnenia.

Proč jste se rozhodla právě pro tuto práci?

Už od strednej školy ma bavila fyzika a technické predmety a myslím si, že tu v okolí by sa len ťažko hľadalo unikátnejšie a komplexnejšie zariadenie ako je jadrová elektráreň, v ktorej sa tieto odbory spájajú.

Čím aktuálně procházíte a co vás čeká v nejbližší době?

Prvé tri týždne po nástupe trávíme na elektrárni v Dukovanoch, kde prebiehajú rôzne školenia a úvodné zoznamovanie sa s objektami a technológiami elektrárne. Potom nás už čaká dvojročná príprava vo výcvikovom stredisku v Brne, kde sa budeme pripravovať na povolanie operátora.

Věra Muzikářová žije v Dukovanech, ale pochází z nedalekých Slavětic. Vystudovala obor energetika na Střední průmyslové školu v Třebíči a ve studiu pokračovala v Brně na VUT, obor energetické inženýrství.

Na jakou pracovní pozici se právě připravujete?

Nastoupila jsem na pozici koordinátor údržby SO - junior, kde mě nejprve čeká půlroční školení v Brně a poté zácvik od zkušených kolegů na tuto pozici.

Jak jste se o této pracovní nabídce dozvěděla a proč jste se pro ni rozhodla?

Během studia na vysoké škole jsem absolvovala Letní univerzitu v Dukovanech. O pracovní nabídce jsem se dozvěděla v inzerátu na stránkách ČEZ. Pro tuto práci jsem se rozhodla, protože ji mám v blízkosti svého bydliště a líbila se mi náplň této práce.

Zuzce Fraňové i Věře Muzikářové přejeme hodně pracovních i osobních úspěchů v následujících dnech.

Ptala se Kristýna Vohlídková z útvaru komunikace JE Dukovany.

© 2018 WIN Czech, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!